Arduino if-else if-else Komutu

if komutu ve if-else komutları ile tek şart kontrol edilirken if- else if- else komutu ile birden çok koşul kontrol edilebilmektedir. Karmaşık bir yapısı vardır. Komut satırları ile koşullar dikkatli takip edilmelidir.

İF-ELSE-İF

Burada farklı koşullar sırayla sorgulanmaktadır. İlk koşul doğru ise “İŞLEM A”, ikinci koşul doğru ise “İŞLEM B”, üçüncü koşul doğru olduğu durumda “İŞLEM C” işletilmektedir. üç koşulda yanlış olduğunda (else durumu) “İŞLEM” gerçekleştirilecektir. Ve arkasından sıradaki işlemle devam edilecektir.

if-else if-else Kullanım şekli 

if (koşul)

{işlem A;}

else if (koşul 2)

{işlem B;}

else if (koşul 3)

{işlem C;}

else 

{işem;}

…sıradaki komut;

if-else-if_ard

 • Yukarıdaki komut satırlarında üç adet buton girişi olarak 1., 2., ve 3. pinler tanımlanmıştır. 13. pin ise çıkış olarak tanımlanmıştır.
 • Komut satırı çalıştırıldığında öncelikle digitalRead(1); komutu ile 1. butona basılıp basılmadığı sorgulanmaktadır. Eğer 1. butona basılmış ise 13. pine bağlı olan LED yanacaktır.
 • ilk sorgulama doğru değil ise else if ile ikinci sorgulama yapılır ve 2. butona basılıp basılmadığı kontrol edilmektedir. doğru ise yine 13. pine bağlı olan LED yanacaktır.İkinci sorgulama doğru değil ise üçüncü sorgulama else if komutu ile yapılır. Bu seferde 3. butona basılıp basılmadığı kontrol edilmektedir. Basıldı ise 13. pine bağlı olan LED yanacaktır. Koşul doğru değil ise bu sefer hiçbir koşulun sağlanmadığı durum işletilecek yani else komutu ile belirtilen komut çalıştırılacaktır.
 • Burada amaç sıralı bir şekilde dilediğimiz komutları sorgulatmaktır. Eğer hiçbir koşul sağlanmadı ise else ile belirtilen komut çalıştırılacaktır.

 

 

 

Arduino-IF Komutu

Arduino if-else if-else Komutu

Arduino-FOR Döngüsü

Arduino Goto(Dallanma) Komutu

Arduino Switch case Komutu

5 thoughts on “Arduino if-else if-else Komutu

 • 24/04/2016 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  hocam teşekkürler
  ancak bir sorum var..

  en baştaki “if” komutu gerçekleşdikden sonra diğer “if” veya “else if ” komutlarının gerçekleşmemesini istiyorsam ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • 25/04/2016 tarihinde, saat 22:49
   Permalink

   peşpeşe kullanılan if komutları kullanıldığında bütün if koşulları teker teker sorgulanır ve doğru ise gerçekleştirilir. Ancak en başta if koşulu arkasından da else if… else if şeklinde kullanıldığında ise en başta bulunan if sorgulanır doğru ise gerçekleştirilir. doğru değil ise sonra ki else if koşulu.. doğru değilse diğer else if koşulu sorgulanır. bunun gibi iki farklı şekilde kullanılabilir.

   Yanıtla
   • 27/04/2016 tarihinde, saat 23:48
    Permalink

    anladım hocam

    peki “if” gibi sorgulama yapıp işlem doğru ise ondan sonraki komutları atlayıp bir başa dönen bir komut var mı? hocam…

    Yanıtla
    • 30/04/2016 tarihinde, saat 14:19
     Permalink

     etiketleme yapabilirsiniz. örneğin etiket olarak herhangi bir isim verip(türkçe karakter kullanmadan) iki nokta üstüste kullanarak etiket tanımlamış olursunuz. daha sonra goto komutu ile etikete “dallanma” gerçekleştirebilirsiniz.

     etiket:
     …..;
     …..;
     ……..;
     ……..;

     if(koşul)
     {
     doğru olduğunda yapılmasını istediklerini…
     }
     else goto etiket; // koşul yanlış ise etiketin bulunduğu noktaya dallanma yapar.

     Yanıtla
 • 27/04/2016 tarihinde, saat 23:51
  Permalink

  birde “if” de kullana bildigimiz kaç farklı komut var,örnek verirmek gerekirsek

  if (int a==1);

  gibi “==” yerine gelebilecek kodlar nelerdir ?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: