Kod Blokları İle Arduino-mBlock İle Servo Motor Kontrolü

Servo Motor Nedir?

Servo motorlar içerisinde bulunan potansiyometre ile bulunduğu dönme açısını bildirmektedir. Buradan hareketle durdurmak istediğimiz noktada motorun çalışmasını sonlandırabiliriz. Servo motorlar özellikle hassas çalışan sistemlerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların başında robotik sistemler gelmektedir.

Arduino ile kullanılan ve piyasada rahatlıkla bulunabilecek servo motor aşağıda görülmektedir. SG-90

Servo motorun 3 tane pini bulunmaktadır. Bu pinlerden biri Vcc (5V), ikincisi Gnd, Üçüncüsü ise Sinyal pinidir. Servo motorun kontrolü bu pine gönderilen açı bilgisi ile sağlanmaktadır.

Genellikle servo motor üzerinde bulunan kablolar şu şekilde kullanılmaktadır;

Kırmızı Renki Kablo —> +5V

Kahverengi Kablo   —> Gnd

Sarı(veya turuncu) —> Sinyal

mBlock İle Program Kodlarının Yazılması

mBlock programında servo motor için kullanılan kod bloğu aşağıda görülmektedir.

Servo için kullanılan komut bloğunda ilk olarak servo motoru hangi pine bağladığımızı belirtmemiz gerekmektedir. Bizim örneğimizde 10. kullanılmaktadır.

Program Kodlarının Yazılması

Programın amacı, servo motorun nasıl çalıştırıldığının incelenmesidir. Açısal olarak belirlediğimiz şekilde hareket edecektir. Bazı açı değerleri yukarıda gösterildiği gibi 0, 45, 90, 135, 180 verilmiştir. Ancak bu açı değerlerinin yanı sıra kendimiz de değer girebiliriz.

Program çalıştırıldığında servo motor 0 dereceden başlayacak ve 30, 60, 90, 120, 150 ve 180 açılarına konumlanarak 1 saniye bekleme yapacaktır. Program tamamlanınca tekrar başa dönecektir.

Program Kod Bloğu

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: