Arduino Switch case Komutu

Switch komutu, if-else if-else  sorgulama mantığıyla benzer şekilde işlemektedir. Burada herhangi bir değer söz konusudur. Mesela; program içerisinde herhangi bir değişkenden değer alınır. Bu değere göre farklı işlemler yaptırılır. Blok şeması aşağıdaki gibidir.

SWİTCH

Kullanım şekli ise aşağıdaki gibidir.

sw,tch_ard

 

switch-case olarakta kullanılan bu komutun çalışması şu şekildedir;

  • öncelikle a adında bir değişken tanımlanmıştır. Blok diyagramda değer adında verilen kavramı a değişkeni karşılamaktadır.
  • switch, anahtar kelime anlamında kullanılmaktadır. a değişkeninin aldığı değeri hangi case değeri karşılıyorsa o komut satırı işletilecektir.
  • verilen örnekte a değişkeni içerisine “5” sayısı kaydedildiğinden “case 5” olarak ifade edilen satıra program akışı geçecek ve o satırda bulunan komut/komutlar çalıştırılacaktır.
  • Burada çok önemli bir detay bulunmaktadır. Örneğin yukarıdaki program satırı incelendiğinde “case 5” çalıştırıldığında “case 5″ten sonraki tüm case değerleri(örnekte, case 7: ve default:) sırasıyla çalışacaktır. a değeri 3 olsaydı sırasıylao yüzden bu komut kullanıldığında istediğimiz case değerinin arkasından diğer case’lerinde çalışması istenmiyorsa break; komutu kullanılmalıdır. Kullanım formatı aşağıda görülmektedir.

sw_break

break: komutu kullanıldığında, a değeri hangi case değerini karşılıyorsa o değerin olduğu case işletilecek ve bloktan çıkarak sona gidecektir. Programda bulunan default: değeri ise hiçbir case değerine karşılık bulunmadığında işletilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: