Arduino- LDR İle Karanlıkta Yanan Işık Uygulaması

Bu projemizde günlük hayatımızda da kullanabileceğimiz bir uygulama yapmak istiyorum. Projemizde Arduino ile LDR denilen ışığa duyarlı bir dirençle ortamın ışık miktarını ölçeceğiz. Ve buna bağlı olarak havanın karardığını algılayarak ışığın açılıp kapanmasını kontrol edeceğiz.

LDR Nedir?

Light Dependet Resistance kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Işığa duyarlı direnç olarak çevirebiliriz. Işık miktarı arttıkça direnci azalan, ışık miktarı azaldıkça direnci artan elektronik devre elemanıdır. Fiyat olarak bir iki liraya rahatlıkla bulabileceğiniz bir malzemedir. Değişik ebatlarda piyasada bulunurlar. Aşağıda yaygın kullanılan bir LDR görülmektedir.

Arduino’nun analog giriş pinine bağlayacağız ve Analog okuma ile ışık miktarını, 0 ile 1023 arasında bir değer olarak okuyacağız. Bu bilgiyi de dilediğimiz belirli bir ışık miktarı değeri ile karşılaştırarak lambanın yanıp yanmamasını kontrol edeceğiz.

Devrenin bağlantı şeması

Program kodları:

 

Program kodlarında bulunan 500 değerini değiştirebilirsiniz. Bu değer bizim, lambanın yanması için belirlediğimiz karanlık olma seviyesidir. Eğer daha fazla karanlık olduğunda lambanın yanmasını istiyorsanız bu değeri daha da düşürebilirsiniz. 0 değeri en karanlık nokta, 1023 ise en fazla aydınlığın olduğu değerdir. Ancak pratikte bu değerleri görmemiz pek mümkün değildir. ışık miktarı arttıkça okuduğumuz değer yükselecek, karanlık oldukça da bu değer düşecektir.

 

Mehmet Yalçın

 

Arduino- LDR İle Karanlıkta Yanan Işık Uygulaması” için 2 yorum

 • 30/05/2018 tarihinde, saat 11:19
  Permalink

  ‘isik_mikrari’ was not declared in this scope

  Hatası Veriyor.Ne Yapabilirim?

  Yanıtla
  • 02/06/2018 tarihinde, saat 22:59
   Permalink

   “isik_mikrari” seklinde yazmışsınız. “isik_miktari” yazmak istediniz sanırım.

   1. değişken tanımlamamışsınız..
   2. tanımladığınız değişken ile kullandığınız değişkenin adları farklı.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: