Bloklarla Arduino-mBlock ile LCD Kullanımı

Bloklarla programlama derslerinde karakter LCD’lerin nasıl kullanıldığını göreceğiz. Karakter LCD’ler Yazı yazdırabileceğimiz ve yaptığımız ölçüm sonuçlarını gösterebileceğimiz, sınırlı karakter gösterimi yapabilen ekranlardır. Piyasada 1×8, 2×8, 16×1, 16×2, 20×4 gibi boyutlarda vardır. ilk sayı sütun sayısını gösterirken ikinci sayı satır sayısını ifade eder. Biz bu yazımızda 16×2 LCD ekranın kullanımını inceleyeceğiz.

mBlock programında LCD kullanmak için, LCD ekrana ait olan kütüphane dosyasını eklememiz gerekmektedir. Bunun için menüden “uzantılar” menüsünü tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden “uzantıları yönet” seçeneğini tıklıyoruz ve karşımıza uzantı/kütüphane çeşitleri çıkıyor.

 

 

Karşımıza gelen uzantıları yönet ekranında bulunan arama çubuğuna LCD yazıyoruz ve LCD ile ilgili kütüphaneleri aratıyoruz. Ve karşımıza LCD ile ilgili hazırlanmış kütüphaneler listelenir. Bunlardan aşağıda gördüğünüz seçili olan kütüphane dosyasını programımıza ekliyoruz. İndir butonuna basarak indirme işlemini başlatabiliriz.

Yukarıda görmüş olduğunuz pencerenin üst tarafında bulunan “Kullanılabilir” ve “Kurulmuş” butonlarından “Kurulmuş” olana tıklayarak mevcut kütüphanelerimizi sıralayabiliriz. Aşağıda görülmektedir.

Evet, bu listede indirdiğimiz kütüphaneyi gördüysek indirme işlemimiz sağlıklı bir şekilde tamamlanmış demektir. Daha sonra indirilmiş kütüphanelerden hangisini programımızda kullanacak isek, o kütüphane dosyasını menüden işaretliyoruz. Aşağıda görülmektedir.

 

Yukarıda da görüldüğü gibi uzantı seçeneklerinden Arduino ve LCD seçilmiş durumdadır.

Program arayüz kısmında “Robotlar” kısmına geldiğimizde LCD ile ilgili komutların/blokların eklenmiş olduğunu görürüz.

 

Şimdi Arduino ile devre bağlantılarının nasıl yapılacağını görelim.

 

Yazacağımız programda “LCD set cursor” bloğunu kullanacağız. Bu blok LCD üzerinde yazdırmak istediğimiz yazıların veya değişkenlerin hangi konuma satır sütun olarak belirtmemizi sağlar.

Ekranda “Dudigan”, “ile”, “Kodlama”, “Ogreniyorum” yazıları 2 saniye aralıklarla görüntülenecektir.

Program kodları aşağıdaki gibidir.

 

 

Yalçın ASLAN

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: