Kod Blokları İle Arduino-mBlock İle Motor Hız Kontrolü

mBlock ile Arduino programlama konusunda bugün DC motor hız kontrolünün nasıl gerçekleştirildiğini inceleyeceğiz.

DC motorlar çalıştıkları gerilim değerlerinin düşürülmesi ile hızlarının da düştüğü bilinmektedir. DC motorlarda hız kontrolü uygulanan gerilim değerinin değiştirilmesi ile sağlanmaktadır. Bu gerilim kontrolü mikrodenetleyicilerde PWM denilen bir yöntemle yapılmaktadır. Bu konuyla alakalı olarak daha önce hazırlamış olduğumuz yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

mBlock ile PWM kullanımı ise oldukça basittir. Aşağıdaki kod bloğu ile 0 ile 255 aralığında herhangi bir sayı yazarak istenilen değerde gerilim üretilebilir. 0  değeri 0 volta, 255 değeri ise 5 volta karşılık gelmektedir. Bu iki sayı değeri arasında hangi değer girilirse ona karşılık bir voltaj değeri mikrodenetleyici tarafından üretilecektir. Bu sayede de DC bir motorun hız kontrolü yapılabilecektir.

Yukarıda gördüğünüz kod bloğunda, “5” sayısının olduğu yere Arduino üzerinde hangi pinden çıkış alınacak ise o sayı girilir. Ancak bunun için her pin kullanılamaz. Arduino Uno üzerinde bazı pinlerin analog çıkış yani PWM özelliği bulunmaktadır. Bu pinler; 3, 5, 6, 9, 10, 11 numaralı pinlerdir. “0” ile belirtilen alana ise çıkış voltajının ayarlanacağı sayı değeri girilir. Bu alana 0-255 arasında bir sayı girilebilir.

 

Motor Hız Kontrolü Devre Şeması

Aşağıda BD 135 transistörünün pin yapısı görülmektedir.

Motor Hız Kontrolü Program Kodları

Program kodları çalıştırıldığında motorun hızı giderek hızlanacaktır. 2’şer saniye belirli hızda çalışarak diğer hız değerine geçecektir.

 

M. Yalçın ASLAN

 

 

 

Bloklarla Arduino-mBlock ile Buton Kullanarak Buzzer Kullanımı

Bloklarla Arduino-LDR İle Karanlıkta Yanan Işık

Bloklarla Arduino-mBlock ile LCD Kullanımı

Bloklarla Arduino-mBlock ile Park Sensörü Yapımı

Bloklarla Arduino-mBlock İle Reed Role Kullanarak Hırsız Alarm

Bloklarla Arduino-mBlock İle İnteraktif Uygulamalar

3 thoughts on “Kod Blokları İle Arduino-mBlock İle Motor Hız Kontrolü

 • 15/03/2018 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  Merhabalar BD 135 yerine bc546 bc327 bc557 transistörler var. bunlardan birini kullanabilir miyim

  Yanıtla
  • 20/03/2018 tarihinde, saat 10:42
   Permalink

   Merhabalar..

   şöyle ki; BD135 transistörün Kollektör-Emiter arası maksimum akımı 1.5 Amperdir. BC546/BC327/BC557 transistörlerinin Kollektör-Emiter arası akımları 100mA’dir. Dolayısıyla BD135 diğerlerinin yaklaşık 15 katı kadar bir akıma dayanabilmektedir. Bu da daha rahat bir kontrol sağlayacaktır. Ancak kullandığınız motorun çektiği/harcadığı akım burada önemlidir. Yani 3V’luk oyuncaklardan çıkan motorlardan kullanacaksanız tabi ki rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak daha güçlü bir motor için BD135 kullanmanız devreniz için daha sağlıklı olacaktır.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: