Bloklarla Arduino-mBlok’da Potansiyometre İle Motor Hız Kontrolü

DC motor hız kontrolünün nası gerçekleştirildiğini daha önceki yazımızda işlemiştik. Burayı tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi ise analog girişe bağlayacağımız potansiyometre ile motorun hızını doğrudan biz yapmış olacağız.

Analog girişten bilgi okumak için aşağıdaki kod bloğunu kullanacağız.

Analog pinden okuyacağımız bilgi 0 ile 1023 aralığında olacaktır. Bunun sebebi analog okuma çözünürlüğü 10 bittir. Bu değer ile doğrudan PWM kontrolü yapamayız çünkü analog çıkış yani PWM çözünürlüğü 8 bittir. Bu da 0-255 aralığında değişim demektir. Bu sorunu pratik bir şekilde aşabilmek için girişten okuduğumuz bilgiyi 4’e bölersek sonuç yaklaşık olarak 0-255 aralığına dönüştürülmüş olacaktır. Konuyla alakalı daha farklı çözümler türetilebilir ancak en kısa şekilde bölme işlemini uygulamakla mümkündür.

Yukarıdaki komut bloğuyla daha önce tanımladığımız hız değişkenine, analog olarak okuduğumuz değerin 4’e bölünmüş halini kaydetmiş oluruz. Bu sayede yaklaşık 0-255 aralığında değer oluşturmuş oluruz.

Daha sonra ise hiz değişkenine kaydettiğimiz değeri PWM pinine yazma işlemini yapacağız. Bunun için de aşağıdaki kod bloğunu kullanacağız.

Program Kodları

Devrenin Bağlantı Şeması

Aşağıdaki videoda programın oluşturulması aşamaları görülmektedir.

 

Yalçın ASLAN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: