Kod Blokları ve Metin Tabanlı Kodlama Nedir?

Programlama veya kodlama kavramlarını son zamanlarda çok sık duymaktayız. Kodlama kavramı ile ilgili daha kapsamlı yazılar sitemizde mevcuttur okuyabilirsiniz. Çok geniş bir kitle tarafından rağbet görmekte ve 7’den 70’e herkese hitap etmektedir. Peki bir taraftan kodlama veya programlama hem çocuklar tarafından çok büyük ilgi görürken hem de daha profesyöneller için üst düzey yazılımlar yapılabilmesine imkan sağlamaktadır? (konuyla ilgili “Çocuklar için Kodlama ve code.org” yazımızı okuyabilirsiniz)

Kodlamayı iki ana başlıkta ayırmak gerekir. Bunlardan birincisi blok tabanlı diğeri ise metin tabanlıdır. Metin tabanlı olan kodlama kelimelerle komutlarla yapılır. Aşağıda metin tabanlı kodlama görülmektedir.

Kod blokları ile de daha çok yeni başlayanların kullandığı ve komut kavramlarının anlaşılması için tercih edilen kodlama yapısıdır. Aşağıda görülmektedir.

 

Kod bloklarındaki yapılar esasında metin tabanlı kodlamada olan komutların birebir blok versiyonlarıdır. Ve metinsel komutların daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır. Şekiller, yapılar anlaşılabilirliği üst düzeyde tutarak hazırlanmıştır. Yukarıda görmüş olduğunuz blok yapıları MIT tarafından hazırlanmıştır ve Scratch tabanlı programlama diye de kullanılmaktadır.

Programlama/kodlama öğrenirken kod blokları ile yapılan programlama temel seviyede tercih edilmeli ancak basamak olarak görülmeli ve metinsel programlamaya geçilmelidir. Kod blokları ile programlama da her ne kadar projeler gerçekleştiriyor olsak da sınırlı kalacaktır ve ilerleme imkanı sunmayacaktır. Amaç ileri seviyeye götürmek yani metinsel bir programlama dilini öğrenmek olmalıdır.

Metinsel programlama dillerinin sayısı ise çok fazladır. Bunlardan bazıları; C, C++, Java, Python, Php, JavaScript…

 

Kodlama Eğitimi

Bana Oyun Yapar Mısın?-Scratch

Hesaplamalı Düşünme Becerileri ve Kodlama

Code.org İle Kodlamaya Başlangıç

 

Arduino ve Kodlama Kitabı Piyasaya Çıktı!

 

 

 

Kod Blokları ve Metin Tabanlı Kodlama Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: